Zaproponowałem mu zestaw frezów do boazerii 6200 profil 7 produkcji Faby Baboszewo, który najlepiej sprawdzi się zamontowany na bocznych wrzecionach strugarki czterostronnej.
Frezy do boazerii 6200
Po jakimś czasie mój klient odezwał się do mnie i podzielił się ze mną swoimi uwagami dotyczącymi zakupionych narzędzi. Bardzo zadowolony był z konstrukcji narzędzi - chodzi o to, że pióro deski boazeryjnej jest wykonywane dwoma frezami co pozwala na regulację grubości pióra, podobnie jest z wpustem. Dzięki temu po kilkukrotnym ostrzeniu frezów można za pomocą przekładek dystansowych dopasować grubość pióra do grubości wpustu.
![]() |
Frezy do boazerii do strugarki 4-stronnej i frezarek wykorzystywane do produkcji deski boazeryjnej |
Podobne rozwiązanie jest zastosowane w zestawie frezów do podłogi 6200 profil 11 lub 13, które pozwalają na profilowanie deski podłogowej o grubości 15-27 mm (profil 11) lub 28-50 (profil 13).
Frezy do podłogi 6200
W tym przypadku również jest możliwe spasowanie grubości pióra i wpustu. Narzędzia z nakładką z HSS sprawdzają się świetnie przy miękkich gatunkach drewna (sosna, świerk) natomiast do twardych gatunków konieczne są frezy wykonane w wersji z węglika spiekanego (HM).
![]() |
Frezy do produkcji deski podłogowej na strugarkach 4-stronnych oraz frezarkach |
![]() |
Przekrój deski podłogowej wykonany zestawem frezów 6200 profil 13 dostępnym w ofercie firmy frezmar |
Często otrzymuję zapytania dotyczące narzędzi, które pozwolą na wyprodukowanie deski tarasowej. Mamy takie rozwiązanie - są to noże profilowe wykonane z wysokiej jakości stali HSS produkcji Faby Baboszewo. W sprzedaży mamy noże o długości 150 mm, szerokości 30mm i grubości 3mm , które można zamontować w typowej głowicy strugarskiej. Noże takie występują w dwóch wariantach : 1) z ryflem na całej długości oraz 2) z ryflem z odcinkami prostymi.
W swojej ponad dwudziestoletniej praktyce zajmowania się doradztwem i doborem narzędzi dla stolarzy i firm drzewnych zauważam, że dużym problemem jest właściwy dobór piły do konkretnego rodzaju cięcia. Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem w tym zakresie i omówić podstawowe rodzaje cięcia i dobór właściwych pił.
- cięcie drewna litego - wzdłuż włókien - ten rodzaj obróbki wymaga zastosowania pił z mniejszą ilością zębów w naszej ofercie posiadamy dwa rodzaje pił do tego zastosowania :
Piła PI-508 cięcie wzdłużne
Piła PI-501 cięcie wzdłużne
Przy posuwie ręcznym zalecam zastosowanie pił typu PI-508 z ilością zębów od 14 do 20 w zależności od średnicy zewnętrznej. Takie piły dają mniejsze opory skrawania i materiał łatwiej przepchnąć operatorowi przez pilarkę. Przy posuwie mechanicznym (posuw powyżej 10 m/min) polecam piłę typu PI-501 z ilością zębów od 20 do 36 w zależności od średnicy zewnętrznej.
- cięcie drewna litego - w poprzek włókien - ten rodzaj cięcia wymaga większej ilości zębów aby uzyskać czystą, bez wyrwań powierzchnię drewna. Do takiego zastosowania dobrze sprawdzają się piły typu PI-505:
Piła PI-505 cięcie poprzeczne
Piły te występują w dwóch wariantach - z oznaczeniem V (PI-505V) są to piły wyciszone ze specjalnymi nacięciami laserowymi, które powodują mniejszą hałaśliwość w trakcie pracy, polepszając w ten sposób warunki pracy. Jeżeli weźmiemy taką wyciszoną piłę do ręki i uderzymy w blat, to usłyszymy tylko głuchy, krótki dźwięk w przeciwieństwie do wykonania standardowego gdzie piła długo dźwięczy. Piły z oznakowaniem PI-505 to piły w wykonaniu standardowym
- cięcie drewna litego - piła uniwersalna - często zdarza się że w zakładzie stolarskim następują po sobie różne cięcia w poprzek i wzdłuż włókien, skośne i nie chcemy za każdym razem zmieniać piły na pilarce. Wtedy możemy zastosować piłę uniwersalną z pośrednią ilością zębów. Najlepsze do tego celu będą piły typu PI-504
Piła PI-504 cięcie uniwersalne
Również te piły wykonywane są w dwóch wariantach z wyciszeniem ( oznaczenie V ) i bez wyciszenia.
- cięcie sklejki - dobór piły do sklejki jest trudnym zagadnieniem, ponieważ budowa tego materiału nie jest jednorodna. Obłogi drewniane są w sklejce sklejane naprzemiennie - wzdłuż i w poprzek włókien . Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszą jakość dają piły z grupy (PI-504V)
Piła PI-504 do sklejki
- cięcie płyt drewnopochodnych: płyta wiórowa, MDF . Cięcie płyt wymaga zastosowania najczęściej dwóch rodzajów narzędzi: piły głównej oraz podcinaka. Piła główna posiada ząb trapezowo-płaski. W naszej ofercie do tego celu detykowane są piły z grupy PI-506
Piła PI-506 do płyt
Piły te występują w dwóch wariantach PI-506VT oraz PI-506VS - różnicy w geometrii i kształcie zęba nie ma, różnica polega na twardości węglika. Piły PI-506VS posiadają tzw supertwardy węglik, który lepiej sprawdzi się w płytach bez zanieczyszczeń.
Drugim elementem biorącym udział w procesie cięcia jest podcinak. Grubość węglika w podcinaku należy dostosować do grubości węglika w pile głównej i powinien być większy o ok. 0,2 mm od piły głównej. Należy pamiętać, że po każdym ostrzeniu grubości węglików zmniejszają się i należy je kontrolować i ostrzyć kompletami.W zasadzie występują trzy rodzaje konstrukcji podcinaków:
- podcinak trapezowy (PI-408 ) - w tej grupie podcinak posiada ząb trapezowy i szerokość rzazu regulujemy poprzez większe lub mniejsze wysunięcie podcinaka. Problemy mogą się pojawiać przy krzywych płytach kiedy nie ma docisku płyty na pilarce. W takim przypadku można zastosować podcinak składany.
Podcinak PI-408 trapezowy
- podcinak składany (PI-405) - tego rodzaju narzędzie składa się z dwóch cienkich piłek pomiędzy którymi znajdują się przekładki dystansowe (cienkie blaszki) o grubości 0,05; 0,1; 0,2; 0,3 mm za pomocą których można ustawić szerokość rzazu (w zakresie 2,8-3,6 mm) i dostosować podcinak po ostrzeniu do piły głównej. Tego rodzaju podcinak można wysunąć wyżej ponad stół i bez problemu ciąć płytę nawet wykrzywioną.
Podcinak PI-405 składany
NARZĘDZIA DIAMENTOWE DIA - od kilkunastu lat na polskim rynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się narzędzia z płytką skrawającą diamentową typu PKD. Tendencja ta nie jest przypadkowa ponieważ właściwości diamentu wielokrotnie przewyższają dotychczas stosowany węglik spiekany. Diament jest najtwardszym znanym materiałem. Posiada wysoką odporność na zużycie. Narzędzia z tym materiałem pracują wielokrotnie dłużej. Powoduje to, że zastosowanie narzędzi diamentowych mimo wyższej ceny zakupu jednostkowego narzędzia , obniża koszty obróbki materiału. Poniżej przedstawiam wykres pokazujący porównanie żywotności narzędzi widiowych (HM) oraz diamentowych. Wniosek jest jeden narzędzia diamentowe mają wielokrotnie dłuższy czas między ostrzeniami w porównaniu z węglikiem (HM)
Stosowanie narzędzi diamentowych znacząco obniża poziom hałasu w czasie obróbki.
Do jakich materiałów możemy zastosować narzędzia diamentowe:
- płyta wiórowa (surowa i laminowana)
- płyta MDF, HDF
- sklejka
- płyty gipsowo-pilśniowe
Najczęściej stosowanym narzędziem diamentowym jest podcinak składany PD-405
Podcinak diamentowy PD-405
pozwala on na długą pracę bez ostrzenia. W przypadku kiedy zdarzy się wykruszenie pojedynczego zęba możliwa jest jego wymiana za stosunkowo niewielką kwotę.
Dobrym sposobem na wypróbowanie właściwości diamentu jest zakup narzędzia diamentowego trzpieniowego w wersji ekonomicznej typu TJD-08. Narzędzia z tej grupy można stosować w obrabiarkach CNC z małym posuwem oraz frezarkach górnowrzecionowych. Narzędzia te nie podlegają ostrzeniu ale niska cena rekompensuje tę niedogodność.
Frezy trzpieniowe DIA TJD-08
Doświadczeni stolarze przekonani o jakości narzędzi diamentowych stosują narzędzia z grupy TJD-07, które można 2-3 - krotnie ostrzyć
Frezy trzpieniowe diamentowe TJD-07
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz